12 суперхрани, които да добавяш в смутито, сока и салатата си
Суперхраните са както храна, така и лекарство. Те са едни от най-богатите на хранителни вещества
храни и са добър избор за подобряване на здравето. Те удовлетворяват нуждите ни от белтъчини, витамини, минерали и незаменими мастни киселини. Допринасят за естественото регулиране на метаболизма и помагат на тялото при детоксикация.
Всички тези суперхрани може да намерите в био магазиите, а част от тях могат да се намерят в големите супермаркети или на пазара. Те не само ще заместят много по-успешно хранителните добавки с витамини, но и много по-успешно ще се усвоят от организма.
Зеленото смути е една изключителна, здравословна и зареждаща храна. Може да я използваме за свеж старт на деня, като обяд или просто между другото, като един добър източник на полезни хранителни вещества. А за да добавиш още повече ползи към това зелено съкровище, може да го допълниш със суперхрани.
Едни от най-добрите суперхрани, които може да добавяш в смутито си са:
1. Чия семена
Чия семената са древна храна от Централна Америка и Мексико. Те са били основна част от диетата на Ацтеките. Тези малки семена са много богати на фибри, съдържат незаменими мастни киселини – омега-3 и -6, те са добър източник на протеин, витамини, антиоксиданти и минерали. Много подходящи са за хора, които спортуват, защото дават мигновена енергия и повишават издръжливостта на организма. Също така регулират нивото на кръвната захар, понижават кръвното налягане, имат противовъзпалително действие и подобряват храносмилането.
Чиа семена - богати на омега3
Причини, поради които да ядете чиа семена
1. Много лесно покълват
2. Нямат глутен
3. Имат високо съдържание на фибри и подпомагат храносмилането
4. Съдържат 20% Омега 3, което ги прави супер храна за мозъка и сърцето. Те съдържат повече Омега 3 и от сьомгата!!!
5. Съдържа 20% протеин
6. Съдържа 8те незаменими аминокиселини
7. Високо съдържание на антиоксиданти, по-високо от това на боровинките
8. Чиа семената съдържат 5 пъти повече калций от млякото
9. 7 пъти по-вече витамин С от портокалите
10. Чиа семената съдърцат 3 пъти повече желязо от спанака
11. Два пъти повче калий от бананите
12. Това е храната, която прави кожата, косата и ноктите по-здрави
13. Страхотен заместите на яйцата. Прибавете вода, докато не стане на гел и можете да добавите гела вместо яйца, в която и да е рецепта
14. Спомагат при отслабване. При консумацията на чиа семена апетитът намалява като по този начин се ограничава и количеството на приетите калории и токсичните вещества, които биха постъпили в организма. Тази „блок система“ спомага за намалянето обема на стомаха, ако имате разширен стомах.
15. Чиа семената абсорбират 10 пъти повече вода от собствения си обем. Така в стомаха те образуват една обемиста маса, която създава чувство за ситост и щади стомаха.
16. Осигурява достатъчна хидратация. Често използвани при атлети, защото обемистият гел в стомаха осигурява нужната хидратация на организма при дълго натоварване
17. Понижава кръвното налягане
18.За диабетици:
Тъй като чиа семената забавят цикъла на преобразуване на въглехидратите в прости захари са много подходящи за диабетици, защото могат да контролират кръвната захар.
Как да приемаме чиа семената?
Чиа семената са изключително здравословни . Нямат натрапчив вкус и много често остават незабелязана, но много нужна, добавка към храната.
Чиа семената могат: Да се консумират сурови.
Могат да се смисват с най-различни питиета – сок, вода и т.н. Прекрасна притурка към курабийки, кексове, пудинг и други десерти. Страхотни помощници при приготвянето на хляб, питки, козунаци.
По колко чиа семена да консумираме?
Ние препоръчваме да не се прекалява, всичко да е в рамките на нормалното. По две дози на ден е напълно достатъчно. Дозата да е от 20г. Така ще постигнете желания успех.
2. Годжи Бери
Тези вкусни червени плодове идват от Азия. Те са много богати на антиоксиданти, витамини, минерали и са добър източник на растителен протеин. За една дневна доза, между 10 и 30 грама, те осигуряват на организма повече витамин С от портокалите, повече бета каротин от морковите и повече желязо от порция червено месо, също така са добър източник на витамини от групата В. Годжи Бери подобряват зрението и състоянието на кожата, засилват имунната система и се отразяват добре на сърдечносъдовата система.
Какво представлява годжи бери?
Годжи бери са малки червени плодове, които са много фини, деликатни и същевремено изобилстващи от хранителни вечества. Родината на годжи бери са Тибетските Хималаи и Север Китай. Известни са с много имена „червения диамант“, „търсач на удоволствия“, „склуптор на целулит“, „растителна виагра“. Естествено тези имена произлизат от действието им.
Хранителни съставки:
- 6 основни витамина
- 11 основни елемента
- 22 минерала
- 18 аминокиселини
- 8 полизахариди
- 6 монозахариди
- Ненаситени мастни киселини (линоненола и алфа-линоленова киселина, бета-ситостерол и други фитостероли)
- 5 каротеноиди, вкл. бета каротен, лутеин и др.
- Много фенолни пигменти (антиоксиданти)
Хранителна стойност за 100гр плод калций:
- 112 мг калий
- 1130 мг желязо
- 9 мг цинк
- 2 мг селен
- 50 мкг. рибофлавин
- 1,3 мг витамин С
- между 29 и 148 мг
Годжи бери съдържа и много фитохимикали:
- Бета каротен: 7 мг. за 100 гр. сушени плодове
- Зеаксантин 200 мг. на 100 гр. сушени плодове
- Полизахариди: до 31% от теглото на пулпата
Начин на употреба и дозировка :
Препоръчителната дневна доза е по 30гр на ден. С това нищожно количество ние получаваме достатъчно количество от необходимите ни хранителни елементи.
Годжи бери в търговската мрежа у нас се предлагат в сушен вариант, за това е преполръчително преди употреба да ги изкиснете малко във вода, защото са прекалено сухи. Може да ги в ключите в киселото мляко и мюслито за закуска, в най-различни десерти. Може да консумирате под формата на сок, на места в китайската медицина под формата на тинктура, също като вино или чай. Чаят се приготвя от запарени листа и от кората на корена.
Ползи от Годжи бери Укрепват имунната система:
- Предпазват кожата от стареене
- Помагат при сърдечносъдови смущения организмът и спомага за преодоляването на стреса Предпазва кожата от слънчеви изгаряния
- Комбинацията от витамин В и антиоксиданти е най-вероятното спасение от застаряване
- Има благоптиятно действия при умора, безсъние и шум в ушите
- Повлиява астамата, високото кръвно налягане и някои алергии
- Има действия върху човешките патогенни гъбички
- Спомага за загуба на тегло
3. Конопено семе
Понякога е трудно да приемем нужните на тялото ни протеин и фибри, за да функционира то правилно. Тук на помощ ни идва конопеното семе. Тази суперхрана съдържа всички незаменими аминокиселини, омега-3, омега-6 и омега-9 мастни киселини, витамините А, С и Е, лецитин, магнезий, калций натрий и желязо. Но това, което е най-важно при конопеното семе е, че съдържа глобуларен едестин и то над 60%. Това е най-лесната за усвояване форма на протеин. Протеинът е важен за правилното функциониране на всички органи и системи в организма. Конопените семена помагат за по-бързо възстановяване на мускулите, действа добре на нервната система, подпомага лечението на артрит и автоимунни заболявания и регулира нивата на кръвната захар.
4. Спирулина
Спирулина е древно синьо-зелено водорасло. Богата е на протеин, омега-6 и омега-3 незаменими мастни киселини витамини от групата В включително и В12, Витамин Е и К. Тя е богат източник на калий, съдържа и калций, хром, мед, желязо, магнезий, манган, фосфор, селен, натрий и цинк. Тя намалява симптоми при алергии, подобрява и засилва имунната ни система, отразява се добре на хора с автоимунни заболявания и е добър антиоксидант.
Вкуса и е малко силен, за това те съветвам да започнеш с малко от нея и постепенно да увеличаваш количеството.
Спирулина - източник на енергия
Спирулината е вид синьо-зелено водорасло, което може да вирее както в морска среда, така и в континентална – в язовири и сладководни водоеми. Още Ацтеките са се хранели със спирулина като са си я отглеждали съвсем съзнателно. Масовото производство на Спирулината започва чак през 70-те години на 20век. Спирулината е известна с бързия си растеж. Тя не изисква плодородни почви или специални грижи и въпреки това осигурява до 20 пъти повече протеини на културална площ от соята. Важно свойство на Спирулината е лесното й обработване от организма. Тя не съдържа целулоза в клетъчните си стени, което само по себе си не изисква нито химическа, нито физическа обработка.
Характеристика:
Протеини:
Спирулина почти не съдържа холестерол, има много малко калории ( в 1г суха маса има по-малко от 4 калории.
В съставът и влизат 8 незаменими и 10 заменими аминокиселини, които се усвояват от организма до над 90%. Изключително богата на протеини, дори по-богата от соята 2 пъти. Пигменти Спирулината съдържа – хлорофил, ксантофил, бета-каротен, ехиненон, миксоксантофил, зеаксантин, кантаксантин, диатоксантин, 3-хиспоксиехиненон, бета-криптоксантин, осцилаксантин, фикобилипротеини, с-фикоцианин и алофикоцианин и още. Бета – каротинът се съдържа в много високи концентрации, по-високи от тези в морковите. Счита се, че именно той е основния елемент при борбата с превенция на канцерогенезата.
Много повече се усвоява от огрганизма, когато бета-каротена е в естествена форма, а не синтетична.
Бета-каротинът е естествен антиоксидант, който има множество благотворни въздействия върху организма:
• предпазва от рак
• предпазва от заболявания на сърдечно-съдовата система
• подсилва имунната система
• подпомага и ускорява заздравяването на рани • понижава нивото на холестерола в кръвта
• подобрява здравето на изложените на по-високи дози радиация, като например след Чернобилската авария.
Витамини:
• витамин В12
• витамин Е
• витамин B1
• витамин B2
• витамин B3
• витамин B6
• витамин B9
• витамин C
• витамин D
• витамин A
Повече за витамините тук!
Незаменими мастни киселини
• гама-линоленова киселина
• алфа-линоленова киселина
• линоленова киселина и др.
Гама-линоленова киселина:
При бебетата е изключително необходима за тяхното развитие. Естествено тя се съдържа в най-големи количества в кърмата и на второ място в спирулина. Ето защо тя се нарича и „майчино мляко“ При възрастните хора гама-линоленовата киселина намаля високото кръвно налягане, холестерола, облекчава артрита, екземите, псориазис и други.
Минерали:
Спирулината е богат източник на калий и желязо, както и на калций, магнезий, хром, мед, манган, фосфор, селен, натрий и цинк. Изключително ценна съставка за кръвта е органичното желязо, което се съдържа в спирулината в много високи концентрации. По съдържание на желязо тя е около 50 пъти по-богата от суровия спанак. Богатото й минерално съдържание е от голяма важност и за здравата кожа, кости, нокти и зъби.
Използва се при:
Спирулината е вид синьо-зелено водорасло, което може да вирее както в морска среда, така и в континентална – в язовири и сладководни водоеми. Още Ацтеките са се хранели със спирулина като са си я отглеждали съвсем съзнателно. Масовото производство на Спирулината започва чак през 70-те години на 20век.
Спирулината е известна с бързия си растеж. Тя не изисква плодородни почви или специални грижи и въпреки това осигурява до 20 пъти повече протеини на културална площ от соята. Важно свойство на Спирулината е лесното й обработване от организма. Тя не съдържа целулоза в клетъчните си стени, което само по себе си не изисква нито химическа, нито физическа обработка.
Използва се при:
• Спортистите като източник на енергия
• Диабетици
• Стрес и депресивни състояния
• Нарушения на храносмилателната система, лениви черва или подкиселена стомашна флора ( много подходяща за всякакъв тип хранителен режим)
• Проблеми с асимилацията и отделянето-запек
• Възстановяване след болестни състояния
• Умора след силови натоварвания
• При активно спортуващи за възстановяване
• Укрепва имунитета, всички органи и система
• Взема активно участие при борбата с ракови образувания
• заболявания на сърдечно-съдовата система
• повишено ниво на холестерола в кръвта
• изложените на по-високи дози радиация, като например след Чернобилската авария
Дневен прием:
Препоръчителните дози са от 1до 3 чаени лъжички на ден. За предпочитане сутринта, за да сте заредени с енергия и да си набавите нужните протеини със закуската. Хора, които имат проблеми със сънят да избягват приема на спирулина в края на деня. Някои предпочитат да я приемат един час преди хранене, за да може да се насити организмът и когато се хранят да не прекаляват с храната. Други пък предпочитат да я консумират с храната или след хранене.
В търговкста мрежа може да намерите Спирулината и на таблетки, и на прах. Няма никакво значение под каква форма ще я приемате, тя е една и съща.
Може да я разреждате във вода и да я пиете или да си правите шейкчета
Начин на приемане
В търговкста мрежа може да намерите Спирулината и на таблетки, и на прах. Няма никакво значение под каква форма ще я приемате, тя е една и съща.<br />
Може да я разреждате във вода и да я пиете или да си правите шейкчета.
ВАЖНО: Трябва да се съхранява на СУХО и ТЪМНО!!!
5. Пшенична трева
Пшеничната трева представлява покълнали пшенични семена. Тя не съдържа глутен или други алергични агенти. Тя има много силно алкализиращо действие, стимулира метаболизма, намалява кръвното налягане, прочиства черния дроб и засилва имунната система.
Около 70% от пшеничната трева съдържа хлорофил, който е основата на целия растителен живот. Доказано е, че хлорофилът спира растежа и развитието на лоши бактерии. Пшеничната трева съдържа 20 аминокиселини, стотици различни ензими, както и 90 от 102 възможни минерала, витамини и други важни хранителни вещества. Тя е добър източник на витамините А и С, съдържа и витамини от групата В, включително и В17.
Пшенична трева може да си отгледаш сам или да си закупиш на прах :)
6. Кокосово масло
Кокосовото масло е една много полезна мазнина, която е хубаво да включим в хранителния си режим. Кокосовото масло се състои от около 90% сурови наситени мазнини, които са важен и ценен строителен материал за всяка клетка в нашето тяло. Също така кокосовото масло помага в борбата с килограмите, то превръща мазнините в енергия и подобрява метаболизма ни. Има анти микробен ефект и казват, че намалява риска от инфаркт.
7. Акай Бери
Акай Бери са плодовете на палмовите дървета от рода Евтерпа, които се намират в Амазонската джунгла. Тези малки плодове съдържат изключително много антиоксиданти, ниско калорични са, имат много фибри, протеини, минерали, омега-6 и -9 незаменими мастни киселини, витамини А и С, желязо, калций.
8. Алое Вера
Тук говорим за гела, който се извлича от вътрешността на дебелите листа на алое вера. той е богат на витамини – А, С, В1, Б5, Б6, Б12, минерали – калций, фосфор, мед, желязо, магнезий, манган, калий, цинк, йод и аминокиселини. Казват, че Алое Вера подпомага доброто храносмилане, облекчава кожни раздразнения, засилва имунната система, има противовъзпалителни свойства, облекчава болки в мускулите и нормализира кръвната захар.
Може спокойно да го добавиш в смутито си без да промениш вкуса му :)
9. Мед и цветен прашец
Меда има силно антибактериално действие и съдържа антиоксиданти. Съдържа витамините В1, В2, В3, В6, K, C, E, А и РР. Също така той се отразява добре при сезонни алергии, възпалено гърло и силна кашлица. Дава енергия и издръжливост.
Цветния прашец е добър източник на протеин, витамини и минерали. Използва се при лекуване на анемия, акне, артрит и умора.
10. Какао и Какаови зърна
Какаовите зърна са семената на какаовото дърво. Те съдържат протеини, антиоксиданти, минерали – магнезий, калций, желязо, цинк, мед, калий, манган, витамините А, В1, В2, В3, В5, С и Е. Ползите от суровото какао или какаовите зърна са следните – подобрява кръвообращението, намалява лошия холестерол, регулира кръвната захар, сваля кръвното налягане и подобрява настроението. А като бонус има и страхотен вкус и аромат!
11. Мака
Мака е корен, който расте в Андите в Перу. При нас може да си го купите под формата на прах, течен или на хапчета. Съдържа много витамини – от групата В, С и Е и минерали – калций, желязо, цинк, магнезий и фосфор. Казват, че Мака подобрява настроението и дава енергия, намалява стреса и подобрява сексуалните функции.
Съществуват още много суперхрани! Разбира се ще ни е трудно да добавим от всичко в смутито или сока си, а пък и не е нужно. Хубаво е да опитаме част от супер храните и да изберем най-подходящата за нас. Някои хора усещат силен ефект от едни храни, а пък други от съвсем различни. Така че опитай и намери това, което работи най-добре за теб и ти се отразява положително ;) Със сигурност, която и да избереш ще ти донесе много ползи!
Успех в приключението СУПЕРХРАНИ!
12. Киноа
Киноа - естественият източник на всички незаменими аминокиселини
История на Киноата!
Древните инки са култивирали киноата още преди 4000 години. Нейната родина е Чили, Перу, отглежда се и в Боливия и Южна Америка. Има различни сортове киноа – бяла, червена и черна. Бялата е най-широко разпространена.
Ако обичате зърнени и оризови храни няма как да не заобичате и киноата. Тя не е много популярна в България, но обяснението е, че светът е забравил за нея и чак през 70-те години я преоткрива наново. Предполагам ще отнеме време докато се популяризира повече.
Нейната история е доста интересна. Родила се е преди близо 8-9 хиляди години около езерото Титикака и се е използвала от древното боливийско население не само като храна, но и като лечебно средство. От нея дори се е правела бира, за да се отпразнува първата реколта за годината. Заема свещено място в културата на инките, като в нейна чест са се правели ритуали. Всичко това продължава до 1532 година, когато испанците завладяват инките като убиват императора и унищожават реколтата от киноа. Забранени са религиозните ритуали с киноа и дори местното население е принудено да отглежда царевица. Киноата не изчезва благодарение на хората, които са живеели по високопланинските земи и са продължили тайно да я отглеждат.
През 70-те години на миналия век, двама американци са на обучение при религиозния водач Оскар Ичазо в Боливия. Запознават се с киноата и създават the Quinoa Corporation в Болдър, Колорадо през 1983. Тогава започва активното отглеждане на киноа в района на Скалистите планини и Канада. Постепенно завладява света, може би и заради това, че се приготвя лесно като ориз по познатия начин. Богата е на магнезий и желязо.
Киноа съдържа:
Протеини – всички незаменими аминокиселини;
Високо съдържание на фибри
Богати на минерали и на желязо, фосфор, магнезий;
подходяща храна за диабетици
Има много малък период на покълване, което я прави още по-полезна, защото покълналата киноа има още по-високо съдържание на
витамини и минерали.
Процентно съдържание на нутриентите в киноата.
Нутриенти:
Манган - 43%
Триптофан - 21,8%
Магнезий - 20,9%
Витамин В9 - 19,5%
Фосфор - 19.4%
Калорий (156) 8%
Хранителна стойност на киноа за 100g
Енергийност 346ckal
Протеини - 13гр.
Мазнини - 5гр.
Въглехидрати - 60гр.
Минерали - 3гр.
Фибри - 6гр.
Важно да знаем!
Важното при приготвянето на киноа е преди да започнете да правите каквото и да било, изкиснете добре. Това се прави защото на повърхността на зрънцата има сапунини. Те са в малки количества, но все пак може да придадат непрятен горчив вкус. Изплакнете няколко пъти и вече може да започвате да готвите.
Какво можем да правим с киноа?
С киноа може да направите много неща от салата, основно ястие, та дори и десерт. Ако сте по-отворени към експерименти, може сами да си направите кълнове от киноа и оттам нататък каквато салата ви се хапва.
Рецептата, която ние ще предложим е<strong> Киноа със спанак и гъби.
"Киноа със спанак и гъби"
Необходими продукти:
Два стръка зелен лук
100гр домашно масло
Киноа 150гр
Спанак 200гр
Гъби 200гр
Черен пипер, сол
Магданоз
Начин на приготвяне:
Изкисваме киноата, запържваме маслото с лука, прибавяме спанакът и гъбите, задушаваме докато изври водата ( самите продук ти пускат леко вода). Прибавяме киноата ( 1 чаша – 150гр) и прибавяме 2 чаши вода. След като заври прибавяме магданоза, черния пипер и солта. Вари се около 10-15минс. За дресинг предлагаме малко сок от лимон
Салата – киноа, нар и други
Продукти:
150 гр. киноа Θ
½ кубче зеленчуков бульон Θ
75 гр. кедрови ядки
1 нар, изчистени семена
прясна мента, изчистени листа
пресен кориандър, изчистени листа
1 лайм, на сок
зехтин Θ
Рецепта:
1. Сварете киноата по оказанията на пакета като прибавите кубчето зеленчуков бульон към водата. Оставете да изстине и раздробеде с вилица.
2. Запържете леко кедровите ядки в тиганче, докато станат златисти без да имате изгорели като мен.
3. Смесете в купа – ядки, семена от нар, мента, кориандър, сок от лайм и 4 с.л. зехтин. С тази смес залейте киноата и сервирайте.
Източници:
www.zdravei.org
www.fitbg.net
www.healthysmoothiehq.com
www.juicebenefits.net
www.bb-team.org
www.juicemaster.com
www.juicing-for-health.com